Historie rumu: od dob pirátů až po současnost

Napsal 06.04.2022

První zmínky o rumu pochází již ze starých indických textů. Opravdu oblíbeným se tento nápoj stal ale ve chvíli, kdy Kryštof Kolumbus přivezl do Ameriky první sazenice cukrové třtiny. Od té doby ušel rum dlouhou cestu a nyní si na něm můžeme pochutnat v téměř každé restauraci po celém světě.

Odkud pochází rum

O původu rumu můžeme jen spekulovat. Jisté ale je, že se zrodil tam, odkud pochází cukrová třtina. S velkou pravděpodobností se tedy jedná o Čínu, Indii nebo Indonésii. První cukrová třtina se prý sklízela již 10 000 let př. n. l. na ostrově Papua-Nová Guinea. Zmínky o nápoji destilovaném z cukrové třtiny najdeme také v prastarých indických textech. Staří indičtí lékaři doporučovali tento nápoj popíjet během nemoci. Další zmínky pochází například ze 14. století, kdy král Petr I. Kyperský přinesl rum darem na kongres královských hodnostářů v Krakově. Prvním konkrétním datem, které je v historii rumu pevně dané, je rok 1493. V tu dobu přivezl Kryštof Kolumbus do Ameriky první sazenice cukrové třtiny. V 17. století pak proběhla první zaznamenaná destilace rumu.

Barbados jako kolébka rumové kultury

I když původ rumu není jistý, přisuzuje se jeho vznik především Barbadosu. Místní obyvatelé prý vyráběli nápoj z kvašené a destilované melasy. Ten dávali pirátům jako úplatek za to, aby nechali jejich domy a ženy na pokoji. Další historikové tvrdí, že rum se dostal na Barbados z Brazílie. Richard Ligon, anglický spisovatel, sem prý přivezl otroky a vybavení pro destilaci rumu. Ať už je to s historií rumu na Barbadosu jakkoliv, jedno je jisté. Cukrová třtina a rum se staly velmi ceněnými artikly, na kterých mnoho barbadoských obchodníků pohádkově zbohatlo. Rum si následně rychle oblíbili lidé po celém světě a roku 1665 byl v Severní Americe na Staten Islandu otevřen první rumový lihovar.

Rum a lihovary v Americe

Rum byl v průběhu let stále oblíbenější, cennější a postupně se stal pevně spjatý se světovou politikou. V Americe se stavěly stovky lihovarů a do země přicházeli pracovníci ze zámoří. Především z Anglie a Skotska. Kromě cukrové třtiny se začalo pálit také obilí a v tu chvíli vznikla nová éra whisky. Ta rum postupně vytlačila na okraj zájmu. I v dnešní době se v Americe pálí rum, ale tento nápoj je doménou především Karibiku a Střední Ameriky. 

Pravidla pro výrobu rumu 

Jak už jsme si řekli, bez cukrové třtiny by nebylo rumu. Ale ne každý nápoj vyrobený z cukru může být nazýván rumem. Pravidla pro označení alkoholického nápoje názvem rum se liší, ale zpravidla se jedná o následující čísla: Rum by měl obsahovat minimálně 37,5 % alkoholu a ne méně než 20 gramů cukru na litr. 

Jaká je historie rumu

Není rum jako rum

Aby to nebylo tak snadné, existuje celá řada druhů rumu. Například řemeslné a agricole rumy se vyrábí z čerstvě lisované třtinové šťávy. Melasové neboli tradiční rumy se vyrábí z melasy. Někteří výrobci také využívají způsob přípravy, ve kterém se nápoj připravuje z koncentrátu třtinové šťávy. Mezi tyto značky patří například Zacapa nebo Diplomático.

Fermentace a destilace rumu

Než se nám do skleny dostane pravý rum, musí nápoj projít fermentací a destilací. Jaký je mezi těmito procesy rozdíl? Během fermentace rumu se melasa smíchá s vodou a kvasinkami a směs se nechá prokvasit. Fermentace může trvat den nebo několik týdnů. Záleží na procesech daného lihovaru. A co se děje s rumem během destilace? Dochází k oddělování jednotlivých složek. Odstraňuje se methanol, těkavá aromata a odděluje se voda a ethanol.

Zrání rumu

Když se rum vyrobí, je průhledným a velmi ostrým nápojem. Právě díky zrání v dubových sudech se čirá barva čerstvého rumu změní na zlatavě hnědý odstín. Americký dub propůjčuje rumu aroma vanilky a karamelu. Francouzský dub přidává tóny ananasu a banánů. Na výslednou kvalitu nápoje má vliv také mnoho dalších okolností: doba zrání, vlhkost vzduchu, prostředí nebo zkušenosti destilatéra. A jak dlouho rum zraje? Od 1 roku do 25 let. Vy tak dlouho na sklenku lahodného moku ale čekat nemusíte. Prémiové rumy pro vás máme skladem. Vyberte si, na který máte zrovna chuť.

Registrace

Registrujte se a získejte řadu výhod.

Přihlášení

Nemáte ještě účet? Registrujte se

Zapomenuté heslo

Nezoufejte. Nové vám zašleme na e-mail.