Jak skladovat alkohol: Je vitrína to pravé?

Napsal 06.04.2022

Víte, jak skladovat alkohol? Některé lahve můžete s hrdostí vystavit do vitrín nebo na svůj bar. Zatímco jiným se daří v co největší tmě a chladu, pěkně stranou, kde na ně sluníčko nedosáhne. Přinášíme stručný přehled o tom, jak skladovat víno, whiskey a rum. 

Jak skladovat víno?

K vínu člověk dozrává s věkem. Tento nápoj je na skladování jeden z nejnáročnějších. Musíme se proto naučit nejen, jak si ho vychutnat, ale i jak ho správně skladovat. Je nám jasné, že byste se rádi kochali pohledem na svou sbírku lahví ve vitríně, jenže v tomto případě vás zklameme.

Pobyt na denním světle vínu vůbec nesvědčí. Nejlépe je mu na tmavém místě, kde teplota nekolísá a vzduch je spíše vlhký (většinou se uvádí 65 až 80 % vlhkost, lahvím bohužel škodí jak hodnoty vyšší, tak nižší). Takže pokud máte sklep, bude to pravé ořechové.

Pokud ale sklep nemáte, nezoufejte. Obejdete se i bez něj. Lahve uchovávejte například v tmavé komoře, ale klidně i v příborníku. Případně si můžete pořídit vinotéku, která splňuje všechny podmínky. Vinotéky jsou totiž speciální regály na uskladnění většího množství vín. Snažte se vyhnout místům, kde kolísá teplota a kde je světlo, průvan nebo teplo. Pozor si dejte zejména na topení, ale i blízkost trouby. 

Co se archivace týče, tak například svěží, lehká bílá vína doporučujeme vypít do tří let od zakoupení. Suchá vína se k dlouhodobému skladování obecně moc nehodí. S přibývajícím věkem bohužel nezačnou chutnat lépe, spíše naopak. Sladká vína už můžete uchovávat o něco déle, aniž byste jakkoliv ublížili jejich chuti a aroma. Jakmile je otevřete, můžete je mít v lednici uzavřené korkovou zátkou 3 až 5 dní.

archivaci se výborně hodí zejména lahve s vysokým obsahem kyselin, cukru nebo alkoholu. Ideální k tomu jsou například těžší a hutnější červená vína. Když jsou mladá, bývají trpká. Ovšem jakmile vyzrají, chuť se vytříbí a zjemní. Červená vína po otevření neuchováváme v lednici. Opět ho zazátkujte a uložte na tmavé místo. Vydrží 3 až 5 dní.

Sekty a Prosecca skladujte při konstantní teplotě 10 až 16 °C. Pro šumivá vína platí stejná pravidla jako pro ostatní typy. Po otevření ale lahev spotřebujte do druhého dne. Potom začne rapidně ztrácet na kvalitě.

Jak skladovat alkohol

Kde skladovat rum?

Rum je přesně ten druh alkoholu, který se dá skladovat ve vitrínách. Ať už jste se rozhodli pro kousek v klasickém stylu, nebo neonově podsvícenou skříňku, vašem lahvím to tam bude nejen slušet, ale budou v ní prospívat.

Rum skladujte na stojato ve vlhkosti 70 %. Co se teploty týče, rum není tak choulostivý jako víno. Neměla by však klesnout pod 5 °C a zároveň by neměla přesáhnout 18 °C. Dejte si pozor snad jen na velké teplotní výkyvy, ty lahvím neprospívají. Důležité také je, aby místo bylo čisté a suché. Jinak hrozí, že se na etiketě začne tvořit plíseň. 

Jakmile rum otevřete, skladujte ho mimo světlo, na chladném a tmavém místě. Zamezíte tak oxidaci alkoholu. Lahev s korkovým uzávěrem nenechávejte dlouho stát. Korek se časem zmenšuje a sesychá.

Zároveň si dávejte pozor na to, abyste rum nenechávali stát otevřený na stole jen tak, bez zátky. Kazí se tím jeho chuť. Někdy se setkáte s tím, že milovníci rumu přelévají nápoj do menších lahví. To kvůli vzduchu, který se v poloprázdných lahvích hromadí a způsobuje oxidaci. 

Kam uložit whiskey?

Podobná pravidla jako pro rum platí i pro whiskey. Uskladněte ji klidně do vitríny nebo ve svém baru. Ovšem hlídejte teplotu, ať nedochází k velkým výkyvům. Vyhněte se přímému slunečnímu světlu, whiskey se bude nejlépe dařit někde ve stínu.

Po otevření si dávejte pozor na oxidaci. Nabízí se whiskey přelévat do menších karaf, kde bude vždy jen minimum vzduchu. Pokud se budete o nápoj takto starat, vydrží vám dlouhá léta, aniž by se jakkoliv poškodila jeho jedinečná chuť.

 

Registrace

Registrujte se a získejte řadu výhod.

Přihlášení

Nemáte ještě účet? Registrujte se

Zapomenuté heslo

Nezoufejte. Nové vám zašleme na e-mail.