Kolik kalorií má červené víno?

Napsal 30.12.2022

Všude slyšíte, že nejméně kalorické je víno bílé, že bílé je dietní atd. Ale on v tom není až takový rozdíl. Zjistěte, jaké jsou nutriční hodnoty červeného vína a jak ho zahrnout do hubnutí a zdravého životního stylu. 

Kolik má červené víno kalorií

Odpověď na tuto otázku nebude jednoznačná. Závisí totiž na tom, jakou lahev máte doma, tedy přesněji na tom, kolik je v ní cukru/alkoholu. Můžete se však spolehnout na to, že suché červené víno bude vždy ta nejméně kalorická varianta.

  • Suché červené víno – cca 80 kcal na 100 ml

  • Sladké červené víno – cca 105 kcal na 100 ml

  • Portské – cca 90 kcal na 60 ml

V červeném víně najdete 0,25 g bílkovin, 2,8 sacharidů, 0,76 tuků. Obsahuje také minerální látky jako je hořčík, vápník, jód, draslík, zinek, sodík, železo nebo vitamíny B, D, C a A. Podívejte se, jak vybrat červené víno.

Tloustne se po víně?

Pokud si hlídáte figuru, tak vás určitě zajímá i odvěké dilema – tloustne se po alkoholu či po víně? A můžu pít víno při dietě? Tak ani zde to není úplně jednoduché. Trochu matoucí, že. Nic si z toho nedělejte, od toho jsme tu my, abychom to společně rozsekli. 

Alkohol má nějaké nutriční hodnoty a obsahuje také celkem dost cukru. Takže to není to samé, jako když pijete čistou vodu. U vína je to samozřejmě méně než u tvrdého alkoholu, jenže vína zase běžně vypijeme víc než tvrdého. K tloustnutí dochází tehdy, když máte větší kalorický příjem než výdej. 

Nejde jen o jídlo. Kalorie přijímáte i ze slazeného pití nebo alkoholu. Jakmile tělu dodáte víc energie, než dokáže spotřebovat, začne si ji ukládat „na horší časy“ v podobě tuku. A vy tloustnete.

Takže když si to opravdu zjednodušíme – pokud budete hodně jíst a hodně pít (alkohol a slazené nápoje), ano, přiberete. Víno byste měli vždy započítávat do svého celkového denního příjmu kalorií. Pokud ale bude energetický příjem i výdej vyrovnaný, nemusíte se tloustnutí bát.

Může se pít červené víno při dietě?

Vyjděte z předchozí kapitoly. Když hubnete, snažíte se docílit menšího energetického příjmu, než je váš výdej. Tělo nemá v tomto stavu dostatek paliva, a proto začne sahat do tukových zásob. A vy hubnete.

Při dietě si můžete samozřejmě víno dopřát. Ovšem dejte si pozor na to, abyste dodrželi stanovený kalorický příjem. Ve finále je jedno, jestli sáhnete po červeném, bílém nebo růžovém.

Jsou zde snad jen dva takové malé háčky. Tím první je nadměrná konzumace. Jakmile to na večírku přeženete, ztratíte zábrany. A potom už je jen krůček k tomu, abyste se přistihli, že stojíte ve frontě na kebab. Nemluvě o kocovině a dehydrataci organismu. Ani to vám s hubnutím moc nepomůže. Na druhou stranu, když hned potom naskočíte do starých kolejí, proces by neměl být nějak ohrožen. Takže závisí na vás, jak situaci vyhodnotíte.

Druhá věc se týká těch jen těch z vás, kdo drží keto dietu. Víno, a alkohol obecně, obsahuje sacharidy. Když si dáte tři sklenky, může to být až 20 sacharidů navíc. A to už může proces vážně narušit, jelikož se přeruší stav ketózy a vy přestanete hubnout. Bude zase trvat cca 48 hodin, než se ketóza obnoví. 

Jak zahrnout víno do zdravého stravování?

Když se pije s mírou, víno do zdravého stravování patří. Stačí jíst vyváženě a sem tam si dopřát to, co vám nejvíc chutná. Jde skvěle dohromady i s lehkými, dietními pokrmy. Typickým příkladem jsou víno a ryby. Vyzkoušejte například naturální vína, které vznikají přirozenými procesy a bez chemie. 

Pamatujte, že víno obsahuje spoustu prospěšných látek a při uváženém pití dokonce může podpořit vaše zdraví a psychickou pohodu. I když se snažíte žít zdravě, nebojte se čas od času odměnit.

Registrace

Registrujte se a získejte řadu výhod.

Přihlášení

Nemáte ještě účet? Registrujte se

Zapomenuté heslo

Nezoufejte. Nové vám zašleme na e-mail.