Jak kombinovat víno a ryby? Průvodce pro gurmány

Napsal 19.10.2022

Ryby jsou oblíbenou pochoutkou. Víte, jaké víno k nim nabídnout a na které odrůdy se spolehnout? Jestli chcete návštěvě vytřít zrak, poradíme, jak na to.

K rybám jenom bílé, je to pravda?

Určitě jste se už setkali s tvrzením, že k rybímu masu se hodí pouze bílé. Ne vždy to tak je. To správné víno vyberete s přihlédnutím k obsahu tuku v mase, jeho textuře, ale také ke stylu úpravy. Někdy je zkrátka lepší sáhnout po růžovém či dokonce červeném. Zjistěte, jak vybrat víno.

4 druhy ryb

Pravý gurmán nerozlišuje ryby jen na základě toho, jestli jsou sladkovodní nebo mořské. To bychom se dost ochudili! Sami určitě víte, že když se ryba rozkrojí a ochutná, i v rámci těchto dvou kategorií najdeme velké odlišnosti. Třeba taková treska a tuňák – to je přeci úplně jiná písnička. Ryby se proto dělí do 4 druhů podle toho, jaké je jejich maso – pevné, tučné, nebo naopak měkké atd. Na všechny se teď podíváme.

Nízkotučné ryby

Jako první tu máme nízkotučné ryby, které neobsahují víc než 4 % tuku. Jsou typické nízkými filetami a jemným masem. Patří sem okoun, tilápie, mořský vlk, pražma, štika. Upravují se na grilu, pánvi či v troubě, bývají jemně kořeněné, pokapané citronem. 

K tomuto typu ryb doporučujeme šťavnaté bílé víno, které chuť pokrmu neupozadí, ale příjemně podtrhne. Vyzkoušejte Veltlínské zelené či šumivou Cavu. Dobrou volbou je i lehké Rulandské šedé.

Ryby se středně pevným masem

Pevnější texturou se vyznačují ryby s pevným masem. Sem patří treska, platýs, sumec, mořský ďas, pstruh. Také tyto ryby si vychutnáte hlavně z grilu nebo z trouby, jen lehce kořeněné, ale také obalované nebo ve smetanové omáčce.

Dobrým vodítkem je vybrat víno z pobřežních oblastí, kde se těmto rybám holduje. Například Vinho Verde z Portugalska atd. Tato kategorie ryb má jemnou chuť, nejlepší je zvolit středně aromatická tělnatější vína. Například Rulandské šedé, Ryzlink rýnský. Rybu připravenou na másle, obalovanou nebo se smetanovou omáčkou podávejte s Chardonnay. Dobrou volbou je také Savignon. Doporučujeme k pokrmům s výraznějšími bylinkami.

Masité ryby s pevným masem

Do této kategorie spadají ryby s pevným masem, které se dobře upravují jako steak, dále je ochutnáte v polévkách či syrové. Typicky je to tuňák a losos, dále makrela, mečoun, no a pokud máte rádi něco extra, klidně i žralok. K tomuto typu se hodí rosé (skvělé hlavně k lososu) nebo bílá vína jako je Chardonnay či Pinot Noir. Dojem uděláte suchým červeným, ale i šampaňským. 

Chuťově výrazné ryby

Pokrmy, které uvaříte z ančoviček, dobře doplní suché růžové víno. K sardinkám nebo sleďům vyzkoušejte Rulandské šedé nebo suchý Riesling, který vyváží jejich výraznou chuť. Dobrou volbou je také Sauvignon. Červená vína příliš nedoporučujeme – obsahují vysoké množství třísloviny, což se k slanému rázu tohoto masa nehodí. Příjemné odlehčení nabídne šampaňské či šumivá vína.

Registrace

Registrujte se a získejte řadu výhod.

Přihlášení

Nemáte ještě účet? Registrujte se

Zapomenuté heslo

Nezoufejte. Nové vám zašleme na e-mail.