Jak vybrat víno? Vyhněte se nejčastějším chybám

Napsal 28.07.2022

Svět vína vás fascinuje a teprve si v něm hledáte své oblíbence? Poradíme, čeho se při nákupu přidržet, abyste se nespálili. Projdeme si základní kategorie a jak se v nich orientovat. 

Nenakupujte v supermarketech

Jestli chcete vybrat dobré víno, na kterém si skutečně pochutnáte, raději se vyhněte supermarketům. Zřídkakdy v jejich nabídce najdete kvalitní lahve. A už vůbec nemůžete čekat, že vám mezi regály někdo fundovaně poradí. 

Raději se svěřte do péče odborníků. Nakupujte ve specializovaných obchodech, vinotékách. Nebo přímo u vinaře. Přímo „u zdroje“ bývají nejlepší ceny. To samé platí při výběru vína v restauracích. Zárukou nejlepší kvality většinou bývá to, když má restaurace vlastního vinaře, který ji nápoje posílá. 

Vybíráme podle situace

Jestli nechce víno pro vlastní potěšení, ale pro určitou situaci, zvolte lahev, která bude korespondovat s daným programem. Bývá těžké strefit se do noty všem zúčastněným, přesto to není zhola nemožné. Vyzkoušejte následující rady. 

V následujícím textu se podíváme na to, podle čeho poznat kvalitní lahev a jak s jistotou vybrat, co vám i vašem hostům bude chutnat nejvíc.

Bílé, červené, růžové?

Víno se vyrábí z bílých a modrých hroznů, tedy bílých a modrých odrůd. Kromě bílého a červeného se můžeme rozhodnout pro růžové. 

  • Asi nejoblíbenější jsou klasická suchá, polosuchá a polosladká bílá vína, která se dají popíjet téměř při každé příležitosti. Nejsou těžká, a i kvalitní lahve seženete za dobrou cenu. Nebojte se mladších ročníků. Opatrně s aromatickými variantami jako je třeba Tramín nebo Muškát. V menším množství jsou v pořádku, ovšem na delší posezení se nehodí. 

  • Červené se také nejčastěji pije suché a polosuché. Je to skvělá tečka za náročným dnem. Sladká jsou dobrá k přípitkům a k dezertům. Červené potřebuje trochu vyzrát, a tak ho pijte minimálně dva roky po sklizni. Starší platí za chuťově lepší, ovšem také bývají výrazně dražší.

  • Růžové víno je dobré k odpolednímu posezení nebo obědu. Není těžké, ani příliš výrazné. Většinou chutná hlavně dámám. Je skvělé zejména v létě. Chutné jsou už i mladší ročníky. A cena bývá přijatelná.

Rozdíly mezi suchým, polosuchým, polosladkým, sladkým

Pojďme se na to podívat trochu do hloubky. Při ochutnávání sami zjistíte, jaký obsah cukru vám vlastně vyhovuje. Suché má nejnižší obsah cukru. To ale neznamená, že musí být nepříjemně kyselé. Kvalitní vína nabízí krásně vyváženou a lehkou chuť. Jsou vhodná i při hubnutí – právě kvůli minimu cukru.

Polosuché a polosladké jsou takovým kompromisem mezi suchým a sladkým. Polosladké má méně kyseliny a více cukru než polosuché, takže se rozhodněte podle toho, na jakou stranu se přikláníte.

Dobré dezertní sladké víno bude pravděpodobně drahé. Je žádoucí, aby cukr byl přírodního původu, nikoliv uměle dodaný. Uměle přislazované nápoje sice bývají levnější, ale požitek z nich žádný mít nebudete. Je to víno pro výjimečné příležitosti, a tak se nebojte investovat.

Koukejte na etiketu

Na etiketě najdete i další důležité údaje. Například o původu hroznů a výrobci. Neználek takovou informaci snadno přehlédne. Ale ověřte si, zda se víno vyrábělo v oblasti, kde hrozny vyrostly. Bývá to záruka kvalitního pití.

Nakonec, jestli už máte nějakého vyzkoušeného vinaře a vyhovoval vám, nebojte se ochutnat něco trochu jiného z jeho výroby. I jméno na etiketě vás tedy dovede nasměrovat správnou cestou. 

Jakost

Na etiketě najdete také údaje o jakosti. Také to je celkem spolehlivý ukazatel ohledně toho, co si kupujete.

  • Stolní vína patří mezi nejlevnější, ale obecně nedosahují takové kvality. Jestli chcete dobré stolní víno, zkuste tzv. Zemská vína.

  • Jakostní a známková vína se vyrábí z hroznů, které byly vypěstované a zpracované v jedné vinařské oblasti. Bývají doslazovaná.

  • Přívlastkové víno je takové, do kterého se nepřidává umělý cukr. Zároveň prochází přísnými kontrolami. Patří sem lahve s označením kabinetní, výběr z hroznů, pozdní sběr a ledová a slámová vína.

Stáří vína

  • Mladá vína – nehodí se k dlouhému skladování. Doporučujeme co nejdřív zkonzumovat. Potěší vás svěží chutí a ovocnou vůní. Např. Svatomartinské.

  • Vyzrálá vína – nejrozšířenější skupina, která se běžně popíjí. 

  • Archivní vína – starší, dražší. Bývají aromatická a chuťově výrazná. 

A jak je to s ročníky? Je pravda, že ne každý ročník je vydařený. Pokud jste pili skvělé víno z roku 2018, bohužel není zaručeno, že lahev z roku 2019 bude stejně dobrá. 

Země původu

Francie a Itálie tradičně patří mezi vinařské země. To samé platí o Španělsku a Portugalsku. Skvělá vína vyrábí i Česká republika, Rakousko nebo Bulharsko. Dále Argentina, Německo, Chile nebo JAR.

Další průvodce k výběru chutného vína

Registrace

Registrujte se a získejte řadu výhod.

Přihlášení

Nemáte ještě účet? Registrujte se

Zapomenuté heslo

Nezoufejte. Nové vám zašleme na e-mail.