Víno, zdraví a stres: Jak vás může víno ovlivnit?

Napsal 30.12.2022

Víno je nápoj starý jako sama civilizace. Dopřávali si ho již staří Egypťané nebo Řekové. A takový Hippokrates ho předepisoval jako lék. Ve středověku a novověku se víno a další výrobky z hroznů doporučovaly na střevní a kožní potíže. Jenže naši předkové rádi přikládali i pijavice, že? Tak kde je pravda? Podívali jsme se na zoubek tomu, jestli víno opravdu tělu a duši prospívá. 

Je víno dobré pro zdraví?

Na internetu se dočtete hotové chvalozpěvy na to, jak je víno úžasné. Je trochu obtížné oddělit zrno od plev. Musíte mít na paměti, že víno prospívá hlavně v menším množství a když se pije s rozumem. Nadměrná konzumace žádoucí není a může naopak uškodit. Orgánům, ale i psychice. To se týká nejen pití vína v těhotenství

Odborníci vyzdvihují přínosy hlavně červeného vína. Tvrdí, že prospívá srdíčku. Obsahuje totiž antioxidanty a další látky, které mohou pomoci v prevenci proti kornatění tepen, tedy stavu, který zvyšuje riziko infarktu. Přesný mechanismus, jak to dělá, zatím nebyl s jistotou odhalený. Nicméně vědci poukazují na to, že červené víno nejspíš zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu a chrání před tím špatným. 

Silák jménem resveratrol

A u antioxidantů ještě chvilku zůstaneme. Obecně se o nich ví, že chrání buňky proti poškození a zánětům. Vysoký výskyt antioxidantů ve víně by podle některých měl snížit riziko Parkinsonovy choroby nebo Alzheimera

V červeném víně se navíc ve větší míře nachází jeden antioxidant, kterému se říká resveratrol. Ten se běžně prodává ve formě doplňků stravy a najdete ho třeba i v kakau, borůvkách nebo moruších. Nejvíc koncentrovaný je ve víně červeném, ve víně bílém už méně (kvůli kratší době lisování). 

Podle některých odborníků je tento antioxidant účinný v prevenci proti některým druhům rakoviny. Dále upravuje krevní tlak a podporuje imunitní systém a metabolismus. Vědci ho testovali přímo na virech a vypadá to, že by mohl potlačovat projevy virů jako jsou opary nebo chřipka.  

Červené víno podporuje trávení

To, že se víno v minulosti doporučovalo na problémy s trávením, jsme už zmínili. Měli v tomhle ohledu naši předci pravdu? Není to tak dávno, co se vědci rozhodli tuto praktiku podrobit odbornému zkoumání. A výsledek?

Červené víno by mohlo podporovat prospěšné střevní bakterie, a tedy zdravou střevní mikroflóru a trávení. Určitě jste už slyšeli, že na zdravé střevní mikroflóře stojí skoro celé zdraví jako celek (včetně psychické pohody a odolnosti proti stresu), takže to je dobrá zpráva! 

Je víno dobré na stres?

My jsme se chtěli ale hlavně podívat na to, zda víno pomáhá proti stresu. To může mít hned dva ohledy – tak jednak podporuje mechanismy v těle, které si třeba neuvědomujeme. Ale které posilují odolnost vůči stresu. Třeba právě zdravý trávicí systém. V poslední době se lékaři hodně zabývají tím, jak střeva ovlivňují náladu a odolnost psychiky. A studie poukazují na to, že v této věci mají hlavní slovo. Navíc, antioxidant resveratrol podle vědců aktivuje v těle látky, které pomáhají redukovat stres a jeho dopady. 

No a za druhé je víno alkoholický nápoj, který má mírné sedativní účinky. Tedy dokáže uklidnit tělo i mysl. Pokud ho spojíte s dobrou večeří nebo posezením u krbu s přáteli či partnerem, na vaší náladě se to jistě odrazí.

Ovšem pamatujte. K vínu je dobré přistupovat jako gurmán. Tedy jako někdo, kdo si ho chce vychutnat a ocenit. V alkoholickém nápoji byste nikdy neměli utápět své problémy a smutky. Jinak se může z dobrého sluhy rychle stát špatný pán.

Účinky vína vás nadchli a už přemýšlíte, jaké červené při příští návštěvě obchodu vyberete? Podívejte se na našeho rádce Jak vybrat víno.

Registrace

Registrujte se a získejte řadu výhod.

Přihlášení

Nemáte ještě účet? Registrujte se

Zapomenuté heslo

Nezoufejte. Nové vám zašleme na e-mail.