Jak vybrat suché víno?

Napsal 18.08.2022

Jak si zajistit skvělý zážitek z pití suchého vína sobě i hostům? Stačí sáhnout po tom správném. Už žádné kyselé patoky a předražené lahve, které vám vlastně nechutnají! V našem rádci zjistíte, čeho se při výběru držet a na co si dát pozor. 

Co je suché víno

Termínem suché se neoznačuje víno, po kterém budete mít pocit sucha v ústech. Ten vyvolávají druhy s vysokým obsahem tříslovin. Suchým vínem se odkazuje na nápoj, který má žádný nebo velice malý obsah zbytkového cukru. Tím pádem je to takový protiklad typu sladkého vína. 

Na výsledné chuti se však podílí nejen cukr, ale i obsah tříslovin a alkoholu. V praxi to tedy neznamená, že by tento nápoj nesměl chutnat nebo vonět nasládle. Míní se tím jen reálný obsah cukru v nápoji.

Při výrobě suchého vína vinaři nechávají kvasinky, aby při procesu kvašení (během kterého vzniká i alkohol v nápoji) spotřebovaly naprostou většinu cukru v tekutině. Není to tedy tak, že by došlo k nějakému „odcukernatění“ ve fabrice, je to zcela přirozený proces. 

Jaké víno je suché? Každá země má zákon, který se může od jiných trochu lišit. V zásadě ale jako suché označujeme víno, které má poměr zbytkového cukru do 4 g na litr. V Čechách se potom setkáme s výjimkou, kdy suché může mít trochu vyšší obsah cukru (do 9 g), ovšem po odečtení cukru a kyselin musí vyjít číslo 2 a menší.  

Jak vybrat suché víno

Jak vybrat víno? Jestli vůbec nevíte, kde začít, vsaďte na nejoblíbenější odrůdy, které chutnají skoro každému. V tomto případě zkrátka nezbývá nic jiného než trochu experimentovat, dokud nenajdete lahev nebo vinařství, které vás uspokojí. 

Doporučujeme odrůdy jako Chardonnay, Sauvignon, Frankovka, Cabernet Sauvignon, Rulandské šedé či Veltlínské zelené. Jedny z nejlepších suchých vín se vyrábí v Čechách na Moravě. Prohlédněte si nabídku moravských vinařství.

Jestli máte trochu konkrétnější představu o tom, co hledáte, pak se můžete rozhodovat i podle jiných faktorů. Například podle toho, co chcete při ochutnávání cítit na jazyku, zda hledáte víno ke konkrétnímu jídlu atd. 

Velmi suchá bílá vína

Vyznačují se jasnou chutí, lehkostí a vyšší kyselinkou. Nebývají ovocná. Snadno se párují s jídlem a hodí se i na vaření.

Středně suchá bílá vína

Nabídnou vyšší obsah zbytkového cukru a příjemné, ovocné tóny. Jestli nechcete výrazně suché víno a rádi ochutnáte něco sladšího, zkuste následující varianty.

Suchá červená vína

Výrazná chuť ovoce, někdy také říz koření. Jsou skvělá k sýrům, červenému masu, ale třeba i grilovaným pochoutkám jako je hamburger. Více o tom, jak kombinovat víno s jídlem, najdete na našem blogu.

  • Cabernet Sauvignon,

  • Merlot,

  • Shiraz,

  • Pinot Noir

Čemu se vyhnout a na co si dát pozor

Nejlepší je kupovat víno z oblasti, kde vyrostly hrozny. Tuto informaci získáte z etikety. Na ní jsou i informace o zbytkovém cukru (označení suché na některých etiketách chybí, orientujte se tedy podle toho) a o konkrétním vinařství. Jestli už máte nějaké oblíbené jméno, proč se k němu nevrátit?

Na etiketě najdete i informace o stáří. Jestli jde o víno s přívlastkem mladé, ale vlastně už má na kontě několik let, nejspíš moc dobré nebude. Mladá vína se totiž nehodí k dlouhému skladování. 

A když už jste u toho, podívejte se na jakost. Bezpřívlastková (například stolní) nebývají tak kvalitní, za to jsou levná. Zárukou dobrého pití je naopak víno s přívlastkem – na jejich výrobu platí přísná pravidla, která se musí dodržet. Milovníkům suchého vína nejvíc zachutná suché jakostní víno s přívlastkem pozdní sběr nebo kabinetní. 

Kolik stojí suché víno

Cena je různá. Obstojné suché víno pořídíte již okolo 200 až 300 Kč, o něco lepší pití pak kolem 500 Kč. Nejkvalitnější lahve stojí přes 1000 Kč.

Registrace

Registrujte se a získejte řadu výhod.

Přihlášení

Nemáte ještě účet? Registrujte se

Zapomenuté heslo

Nezoufejte. Nové vám zašleme na e-mail.